Jak wybrać odpowiedni inhalator?

Jesień jeszcze się nie zaczęła na dobre, a mimo to już odczuwasz jej zły wpływ? Ze wszystkich pór roku to właśnie jesień należy do tych najbardziej niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Zadbaj o siebie jeszcze przed jej rozpoczęciem. Zakup inhalator i nie bój się infekcji!

Dobór odpowiedniego urządzenia nie jest taki prosty. Poniżej znajdziesz kilka ważnych elementów, na które warto zwrócić uwagę.

Wielu z was pewnie zastanawia się czym tak naprawdę jest nebulizator i po co się go stosuje.
Otóż, jest to urządzenie, które rozprasza w powietrzu substancję płynną (sól fizjologiczną lub lek) w postaci malutkich cząsteczek, które łatwo przedostają się do dróg oddechowych. Dzięki temu leczenie jest szybsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Inhalator przyda się całej rodzinie w przypadku przeziębienia, kataru, kaszlu, ale także w profilaktyce wszelkich infekcji.

Producenci oferują wiele modeli inhalatorów. Z tak szerokiej gamy trudno wybrać odpowiedni dla siebie model. Ultradźwiękowy czy tłokowy? Jaka wielkość cząsteczek? W kształcie zwierzątka czy tradycyjny?

Podstawowe parametry jakimi należy się kierować podczas wyboru inhalatora to:

 • Rodzaj (tłokowy czy ultradźwiękowy?)
 • Wielkość cząsteczek
 • Czas nebulizacji
 • Praca ciągła
 • Głośność

Inhalatory pneumatyczne inaczej tłokowe, kompresorowe

to najbardziej popularne, najwszechstronniejsze urządzenia, które umożliwiają podawanie drogą nebulizacji WSZYSTKICH dostępnych leków, solanek, mgiełek, antybiotyków i innych substancji przeznaczonych do leczenia metodą wziewną.

Nie ma tu żadnych przeciwwskazań– tzn. można stosować wszystkie substancje przeznaczone do inhalacji (w rozcieńczeniach zgodnych z instrukcją użycia tychże substancji). Nie ma również ograniczenia wieku: od niemowląt do starszych osób oraz wymagań co do wydolności oddechowej. Nawet osoby o mniej wydolnym oddechu lub niewspółpracujący oddechowo mogą z powodzeniem korzystać z nebulizacji takim inhalatorem.

Inhalatory ultradźwiękowe

Różnią się od inhalatorów tłokowych (pneumatycznych) brakiem sprężarki (kompresora). Charakteryzują się małym rozmiarem i cichą pracą. Ich wadą jest przede wszystkim znaczne ograniczenie leków, które można tą metodą podawać oraz wiek pacjentów. Nie są zalecane do podawania steroidów, większości antybiotyków i innych zawiesin (np. budezonid) ani do stosowania u dzieci poniżej 1 roku życia.

Zaletami tego inhalatora są:

 • bardzo cicha praca
 • szybka nebulizacja i możliwość regulacji prędkości nebulizacji
 • mały rozmiar
 • możliwość korzystania bez konieczności podłączenia do prądu

Wielkość cząsteczek

Najważnieszym parametrem, który powinien wzbudzać nasze zainteresowanie jest wielkość cząsteczek (MMAD), na które inhalator rozbija lek. Od tego zależy do jakiego miejsca w organizmie dotrze substancja lecznicza.  Większe zatrzymają się w górnych drogach oddechowych. A co jeśli muszą dostać się do oskrzeli, czy też pęcherzyków płucnych? Dlatego też  należy wybrać dobrej jakości nebulizator, który rozbije nam lek na jak najmniejsze cząsteczki.

Wielkość cząsteczek, a miejsce wchłaniania:

 • nos, krtań, gardło: cząsteczki o śr. od 10 do 30 µm
 • tchawica, oskrzela duże: cząsteczki o śr. od 6 do 10 µm
 • średnie i drobne oskrzela: cząsteczki o śr. mniejszej niż 5 µm
 • pęcherzyki płucne: cząsteczki o śr.od 1 do 2 µm

Czas nebulizacji

Pewnie myślicie, że im szybciej tym lepiej? Otóż nie! Mimo, że krótszy czas nebulizacji jest dla nas wygodniejszy, to jednak dla małych dzieci zalecane jest wolniejsze tempo nebulizacji.
W takiej sytuacji dobrym wyborem może okazać się inhalator z możliwością regulacji tempa zabiegu.

Przepływ – minimum to 8 l/min. Co najważniejsze 8 l/min to musi być przepływ roboczy, a nie maksymalny, więc przy wyborze inhalatora dokładnie wczytujcie się w dane techniczne.

Praca ciągła

Niektóre nebulizatory mogą przegrzewać się podczas długiego ich użytkowania i zaleca się by nie przekraczć ich maksymalnego czasu pracy. W ten sposób można zapewnić prawidłowe funkcjonowanie inhalatora dla dzieci na przyszłość. Jeżeli maksymalny czas pracy urządzenia jest krótszy niż zalecana terapia dla dziecka, może to stwarzać duży problem, dlatego upewnij się, jak długo dane urządzenie może pracować, zanim zdecydujesz się na jego zakup.

Głośność

O ile dla osób dorosłych, hałas jaki emitują niektóre nebulizatory podczas ich stosowania, może być po prostu irytujący lub męczący, dla wielu dzieci może być on uciążliwy i niekorzystnie wpływać na sposób w jaki oddychają one podczas inhalacji. Hałas może również zniechęcać dzieci od stosowania nebulizatora lub po prostu wystraszyć dziecko. Dlatego też, przy zakupie, warto zwrócić uwagę na parametry związane z głośnością inhalatora.

Jeżeli przed zakupem swojego inhalatora zwrócicie uwagę na powyższe parametry to możecie mieć pewność, że urządzenie na pewno was nie zawiedzie. Okres jesienno zimowy to czas, w którym będziecie narażeni na wiele infekcji. Nie dajcie się zaskoczyć i przyjdźcie do nas już teraz. Nasz personel postara się dobrać dla Was najbardziej odpowiedni produkt.

 

2019-11-14T20:20:55+00:00